HR Assistant@Deloitte Thessaloniki - Αγγελία ΓΔ

HR Assistant@Deloitte Thessaloniki

What Impact will you make?

YOUR OPPORTUNITY
At Deloitte, we are committed to creating a talent experience that allows our people to thrive and grow. Our HR professionals play an important role in this experience from administration to recruitment, development, performance management and compensation. By helping to align people strategies with business needs, we make a key contribution to the continuation of our business and our people’s career satisfaction.
If HR is what you love, and you believe that an organization’s greatest asset is their people, so it's important that they get looked after properly, you may find a match for yourself here, in Deloitte Thessaloniki. So join us!

YOUR ROLE AND RESPONSIBILITIES

During your tenure as an HR Assistant, you will demonstrate and develop your ability to:
  • Manage end to end all HR administration processes, HR databases and compliance
  • Draft, prepare and update employment contracts, as well as maintain personnel and confidential files
  • Handle annual leave registry and internal documents
  • Handle staff learning administration and registry (certifications, exams, etc.)
  • Assist regional HR team in recruitment, training, performance evaluation and retention
  • Other assignments given by supervisor

OUR REQUIREMENTS
  • University degree and at least 2 years of relevant HR administration/recruitment experience in mid-sized or multinational company
  • Communication and presentation skills (verbal & non-verbal)
  • Excellent command in spoken and written English and Greek language.
  • Ability to work independently and in a team - stress resilience
  • Diligence, punctuality, a systematic responsible approach
  • Willingness to invest time in one’s own knowledge and competencies

ABOUT DELOITTE
Our services Deloitte offers Global professional services that include Audit, Risk Advisory, Tax, Consulting and Financial Advisory. Our approach combines insight and innovation from multiple disciplines with global business and industry expertise to help our clients excel anywhere in the world. We deliver outstanding impact on the reputation and success of our clients, in Greece and globally. In pursuing this we contribute to a sustainable and prosperous society, and are firm believers in the positive impact business can and should have on the world it operates within.

Our Purpose
Our purpose, “To make an impact that matters for our clients, our people and society “- defines who we are and what we stand for. This is not about size; it is about being the first choice. The first choice for the largest and most influential clients and the first choice for the best talent.

Our values
At Deloitte, we foster a collaborative culture where talented individuals can produce their best work. We value innovative thinking, diverse insights and a genuinely distinctive level of customer service through our expertise and professionalism. We value difference, with respect at the heart of our inclusive culture.

Our talent experience
From day one at our firm, practitioners are part of a community. Our development and career progression framework will help them develop the skills and capabilities to succeed. The wellness of our people and the ability to offer agile working arrangements is at the center of our unique talent experience. We create a workplace that encourages collaboration, creativity, inclusiveness to ensure that our staff is supported, encouraged and feel a sense of purpose and meaning in what they do each day. Deloitte Certified Public Accountants S.A., Deloitte Business Solutions S.A., Deloitte Accounting Compliance & Reporting Services S.A. and Deloitte Alexander Competence Center Societe Anonyme of Business Consultants are the Greek member firms of Deloitte Touche Tohmatsu Limited, a UK private company limited by guarantee (“DTTL”).

“Deloitte Certified Public Accountants S.A.” provides audit and risk advisory services, “Deloitte Business Solutions S.A.” financial advisory, tax and consulting services and “Deloitte Accounting Compliance & Reporting Services S.A.” accounting outsourcing services. “Deloitte Alexander Competence Center Societe Anonyme of Business Consultants” based in Thessaloniki is a center of innovation providing financial advisory, tax and consulting services. “Koimtzoglou-Leventis & Associates Law Partnership” ("KL Law Firm") is a Greek law partnership qualified to provide legal services and advice in Greece. Deloitte provides audit, consulting, financial advisory, risk advisory, tax and related services to public and private clients spanning multiple industries. Deloitte serves four out of five Fortune Global 500® companies through a globally connected network of member firms in more than 150 countries and territories bringing world-class capabilities, insights, and high-quality service to address clients’ most complex business challenges. To learn more about how Deloitte’s approximately 245,000 professionals make an impact that matters, please connect with us on Facebook, LinkedIn, or Twitter. This communication contains general information only, and none of Deloitte Touche Tohmatsu Limited, its member firms, or their related entities (collectively, the “Deloitte Network”) is, by means of this communication, rendering professional advice or services. Before making any decision or taking any action that may affect your finances or your business, you should consult a qualified professional adviser. No entity in the Deloitte Network shall be responsible for any loss whatsoever sustained by any person who relies on this communication.
© 2018.
For information, contact Deloitte Greece.

Ημερομηνία: 08-05-2018