Προκήρυξη ΠΜΣ με τίτλο "ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ, ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΔΑΣΙΚΩΝ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ" - Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος ΑΠΘ

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΣΧΟΛΗ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΔΑΣΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
ΤΜΗΜΑ ΔΑΣΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ
ΠΜΣ «ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ, ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΔΑΣΙΚΩΝ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ»

Το Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης καλεί τους ενδιαφερομένους για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο “Οικολογία, βιοποικιλότητα, παραγωγή και πολυλειτουργικότητα δασικών οικοσυστημάτων" να υποβάλουν τις αιτήσεις τους για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019. Ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής των Αιτήσεων ορίζεται η 21 η Σεπτεμβρίου 2018.

Το εν λόγω ΠΜΣ οδηγεί στην απονομή Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (ΜΔΕ) σε μια από τις δύο Ειδικεύσεις,

: Οικολογία - ΒιοποικιλότηταΠροστατευόμενες περιοχές (Ecology - Biodiversity - Protected areas)
: Πολυλειτουργικά παραγωγικά δασικά οικοσυστήματα - Αειφορική διαχείριση δασών (Multifunctional Productive Forest ecosystems - Sustainable Management of Forest Ecosystems)

To Ακαδημαϊκό Έτος 2018-2019 θα εισαχθούν μέχρι τριάντα (30) μεταπτυχιακοί φοιτητές, 15 φοιτητές ανά Ειδίκευση. Οι λεπτομέρειες οργάνωσης και λειτουργίας του ΠΜΣ καθορίζονται από το ΦΕΚ 3231/7-8-2018 τ. Β. Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί ως εισακτέοι/ες οι:

1 . Κάτοχοι σχετικών τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών ΑΕΙ/ΤΕΙ της ημεδαπής και
2. Κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών δεν απονέμεται σε φοιτητή του οποίου ο τίτλος σπουδών πρώτου κύκλου από ίδρυμα της αλλοδαπής δεν έχει αναγνωριστεί από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.), σύμφωνα με το ν. 3328/2005 (Α' 80).
3. Μέλη των κατηγοριών Ε.Ε.Π., Ε.ΔΙ.Π. και Ε.Τ.Ε.Π., εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις του πρώτου εδαφίου της nap. 1 του άρθρου 34, μπορούν να εγγραφούν ως υπεράριθμοι και μόνο ένας κατ' έτος ανά Π.Μ.Σ., που οργανώνεται σε Τμήματα του Ιδρύματος που υπηρετούν, το οποίο είναι συναφές με τον τίτλο σπουδών και το έργο που επιτελούν στο οικείο Ίδρυμα.

Το κόστος λειτουργίας του Π.Μ.Σ. θα καλυφθεί από την καταβολή τελών φοίτησης από τους μεταπτυχιακούς φοιτητές, το οποίο ανέρχεται σε 2.000,00 C (Ευρώ) ανά φοιτητή (κατανεμημένο σε τρεις δόσεις) για το σύνολο των σπουδών του. Απαλλάσσονται από τα τέλη φοίτησης οι μεταπτυχιακοί φοιτητές που πληρούν τις προϋποθέσεις των διατάξεων του άρθρου 35 του Ν. 4485/2017. Επίσης, το ΠΜΣ χορηγεί 2 υποτροφίες ανά ειδίκευση.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλλουν στη Γ ραμματεία του Τμήματος Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος, κατά τις ώρες 12.00 μ.13.00 μ.μ., τα ακόλουθα δικαιολογητικά σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή:

1. Αίτηση Συμμετοχής (επισυνάπτεται)
2. Αντίγραφο πτυχίου. Στις περιπτώσεις πτυχιούχων Πανεπιστημίων της αλλοδαπής συνυποβάλλεται πιστοποιητικό αναγνώρισης από το ελληνικό κράτος.
3. Αντίγραφο αναλυτικής βαθμολογίας όλων των μαθημάτων, μαζί με τη βαθμολογία της πτυχιακής εργασίας.
4. Βιογραφικό σημείωμα.
5. Φωτοτυπία των δύο όψεων αστυνομικής ταυτότητας.
6. Πιστοποιητικό επάρκειας μιας ξένης γλώσσας, επιπέδου τουλάχιστον Β2 (καλή γνώση).
7. Δύο συστατικές επιστολές (από Καθηγητές ή Λέκτορες των ΑΕΙ ή ΤΕΙ της χώρας ή αντίστοιχων ιδρυμάτων του εξωτερικού, ή ερευνητές των βαθμιδών Α' ή Β’ ή Γ1 ερευνητικών κέντρων της ημεδαπής ή της αλλοδαπής).
8. Πιστοποιητικό δεύτερης ή άλλης ξένης γλώσσας, εφόσον υπάρχει.
9. Αντίγραφα δημοσιεύσεων ερευνητικών δραστηριοτήτων σε επιστημονικά περιοδικά ή ανακοινώσεων σε επιστημονικά συνέδρια.
10. Διακρίσεις σπουδών (Βραβεύσεις-Υποτροφίες)
11. Βεβαιώσεις Επαγγελματικής Εμπειρίας
12. Βεβαιώσεις Ερευνητικής Εμπειρίας

Η προσκόμιση των δικαιολογητικών 1-7 είναι απαραίτητη κατά την Αίτηση των υποψηφίων.

Η επιλογή θα γίνει με μοριοδότηση βάσει των ακόλουθων κριτηρίων:

• Βαθμό Πτυχίου/Διπλώματος - 40 μόρια (4 μόρια X βαθμό πτυχίου)
• Αναλυτική Βαθμολογία στα προπτυχιακά μαθήματα που είναι σχετικά με το Π.Μ.Σ. -10 μόρια (1 μόριο X μ.ο. βαθμολογίας μαθημάτων)
• Επίδοση στην Διπλωματική Εργασία, όπου αυτή προβλέπεται στον πρώτο κύκλο σπουδών10 μόρια.
• Γνώση δεύτερης ή και άλλης ξένης γλώσσας - 5 μόρια.
• Διακρίσεις σπουδών (π.χ. βραβεύσεις, υποτροφίες) - 5 μόρια.
• Συνέντευξη από αρμόδια Επιτροπή - 20 μόρια
• Επαγγελματική Εμπειρία - 5 μόρια
• Ερευνητική Εμπειρία10 μόρια
• Δημοσιεύσεις και συγγραφική δραστηριότητα - 10 μόρια

Επιτυχόντες θεωρούνται όσοι συμπληρώνουν βαθμολογία 65 μορίων και άνω. Σε περιπτώσεις ισοβαθμίας εισέρχονται όλοι οι ισοβαθμίσαντες.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στη Γραμματεία του Τμήματος Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος, τηλ. 2310995197, ιστοσελίδα: www.for.auth.gr, email: info@for.auth.gr

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΠΜΣ

ΠΕΤΡΟΣ ΓΚΑΝΑΤΣΑΣ