PhD traineeship in the Directorate General Economics - European Central Bank - Αγγελία ΓΔ

Type of contract     Ph.D. Traineeship of between 3 and 12 months in total
Who can apply       EU nationals eligible for our traineeship programme:
                                (https://www.ecb.europa.eu/careers/what-weoffer/traineeship/html/index.en.html)
Salary                     The PhD trainee grant is €1,900 per month plus an accommodation allowance.
Working time         Full-time
Place of work         Frankfurt am Main, Germany
Closing date for
applications           05 November 2018

Qualifications, experience and skills Essential:
  • a PhD, or having completed at least two years of PhD studies, in economics, finance, econometrics, statistics or a related field;
  • sound knowledge of applied modelling and econometric techniques;
  • proven experience of working with statistical and econometric packages such as MATLAB, Dynare, R, Python, Stata and EViews, or other programming languages;
  • an advanced command of English and an intermediate command of at least one other official language of the EU;

More information

Πηγή: Γραφείο Διασύνδεσης