Θέσεις Πρακτικής Άσκησης. POWER «Placement Opportunities with Entrepreneurial Reach» - Αγγελία ΓΔ

POWER

«Placement Opportunities with Entrepreneurial Reach»

Tο Γραφείο Διασύνδεσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Έργο :

POWER «Placement Opportunities with Entrepreneurial Reach».

To έργο αφορά τη δημιουργία ενός βιώσιμου, πανευρωπαϊκού οικοσυστήματος πρακτικής άσκησης, το οποίο επικεντρώνεται πρωτίστως στην τοποθέτηση ατόμων με υψηλά προσόντα σε θέσεις πρακτικής άσκησης με επιχειρησιακό προσανατολισμό. Αυτό θα επιτευχθεί με τη συνεργασία 5 πανεπιστημίων και 4 θερμοκοιτίδων επιχειρήσεων που θα δημιουργήσουν από κοινού σύγχρονα, στοχευμένα και φιλικά προς το χρήστη εργαλεία ΤΠΕ, καθώς και θα προσφέρουν πλήρεις οδηγίες και υλικό υποστήριξης (μέσω μικτών εκπαιδευτικών προγραμμάτων, διαδικτυακών μαθημάτων και κατευθυντήριων γραμμών) στους σημερινούς και μελλοντικούς επιχειρηματίες.

Το έργο POWER σκοπεύει να αναπτύξει εργαλεία και συνοδευτικούς πόρους για την οικοδόμηση ενός εξαιρετικά ελκυστικού και αποτελεσματικού συστήματος διαχείρισης των τοποθετήσεων για πρακτική άσκηση, εξασφαλίζοντας έτσι ότι είναι επωφελής:

- Για τους σημερινούς φοιτητές και μελλοντικούς πτυχιούχους σε όλη την ΕΕ, προκειμένου να ενισχύσουν τις επιχειρηματικές τους δεξιότητες  καθώς και την απασχολησιμότητα τους.

- Για τις νεοφυείς επιχειρήσεις - Startups ώστε να εξασφαλιστεί η πρόσβαση (τοπική και διεθνής) σε υψηλής ποιότητας εργατικό δυναμικό που θα ενισχύσει την περαιτέρω ανάπτυξη τους.

- Για τα πανεπιστήμια προκειμένου να εκσυγχρονίσουν και να ψηφιοποιήσουν τα εργαλεία διαχείρισης τοποθετήσεων, αυξάνοντας έτσι την προσβασιμότητα και την προβολή των ευκαιριών τοποθέτησης για τους σπουδαστές όχι μόνο σε τοπικό αλλά και σε ολόκληρη την ΕΕ.

Στα πλαίσια του έργου και εντός του δικτύου των εταίρων του έργου βάσει των παραπάνω προδιαγραφών  έχουν προκύψει οι παρακάτω θέσεις πρακτικής άσκησης για αποφοίτους και μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επικοινωνήσουν απευθείας με τον φορέα παροχής της θέσης πρακτικής  και στη συνέχεια να συμπληρώσουν την φόρμα αίτησης. Επίσης μπορούν να διερευνήσουν την πιθανότητα μετακίνησης τους μέσα από τη δράση « Erasmus+ για Πρακτική Άσκηση» που υλοποιεί  το  Τμήμα Ευρωπαικών Προγραμμάτων του Α.Π.Θ.

Placement type/area

Degree

Deep learning research – music

PhD or Master in Computer Science, Applied Mathematics, Statistics or equivalent