Veterinair recruitmentbureau (Netherlands)_Supervising veterinarian (practitioner) - Αγγελία ΓΔ

Supervising veterinarian (practitioner) NVWA

Do you value food safety and animal welfare? Is supervision one of your talents? Vetwork would like to introduce you as the ideal candidate for the function of supervising veterinarian at the Dutch Food and Consumer Product Safety Authority (NVWA). Vetwork is a NEN 4400-1 certified and registered recruitment agency for the veterinary labor market.

As a supervising veterinarian (practitioner) you will monitor food safety and animal welfare. This includes ensuring compliance in abattoirs, animal transport, import and export certification of products with animal origin. You will supervise with an emphasis on procedural supervision and enforcement, taking appropriate measures where necessary. You will also advise on the implementation of laws and regulations.

Depending on workload you will be deployed to small, medium, and large abattoirs (red meat and/or poultry). You will also visit primary companies, export collection centers and cold stores.

Official veterinarians, are present during processing of animals presented for slaughter. They carry out a range of duties, including ante- and post-mortem checks and checks on the health and welfare of animals presented for slaughter. These official control duties ensure that food business operators have produced meat in accordance with regulatory requirements, with a health mark applied to show that meat is safe to enter the food chain. The NVWA is a government organization and has a dedicated team of trained and skilled veterinary auditors who carry out compliance audits on a scheduled (announced) basis.

Are you their new team member?

Vetwork offers an intensive Dutch language course aimed at achieving level B2, a requirement for entering the substantive training program. A basic test and an assessment (both in English) are part of the selection procedure.

Our offer:

• An excellent salary (based on 30 hours/week) and secondary terms of employment
  • A contract for a year with the possibility of extension (to a permanent employment)
  • Dutch language course (salary paid during course)
  • Training (partly on the job) with our client
  • Support at housing
  • Support at mandatory registration in Dutch veterinary register (CIBG)
  • Discount on a collective health insurance plan
  • Use of a company car (after completing the Dutch course successfully)

Requirements:

• You are a legally qualified veterinarian and your diploma is recognized by the Dutch Veterinary Register, in compliance with the relevant European Directive
  • Experience as a veterinarian in abattoirs or food inspection is preferred