TECC– Technology, Entrepreneurship & Commercialization Cloud for Innovation

Το Αριστoτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί σε τριήμερο Διεθνές Workshop και Bootcampμε τίτλο: “TECC– Technology, Entrepreneurship & Commercialization Cloud for Innovation”, που συνδιοργανώνει με το Texas A&M Engineering Experiment Station (TEES) στις 26-28 Ιουνίου 2019 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου.

Η εκδήλωση απευθύνεται τόσο σε νέους όσο και έμπειρους ερευνητές (υποψήφιοι διδάκτορες και μεταδιδάκτορες) που επιθυμούν να αξιοποιήσουν επιχειρηματικά την τεχνολογία που αναπτύσσουν ή, ακόμα, σε ενθουσιώδεις και ανήσυχους φοιτητές (προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς) που ενδιαφέρονται να ενημερωθούν για το πώς θα μπορούσαν να εφαρμόσουν ένα σύγχρονο επιχειρηματικό σχέδιο γύρω από μια καινοτόμο ιδέα, αλλά και σε καθηγητές και ερευνητικό προσωπικό που ενδιαφέρεται να αποκτήσει σχετικές γνώσεις και δεξιότητες σε θέματα που άπτονται της γεφύρωσηςτης έρευνας με την εμπορευματοποίηση και την επιχειρηματικότητα.

Στόχοι του TECC είναι η ανάπτυξη των δεξιοτήτων των συμμετεχόντων που σχετίζονται με:

• την αξιολόγηση της εμπορικής ετοιμότητας της τεχνολογίας,
  • τη σχεδίαση, ανάπτυξη και εφαρμογή ενός επιχειρηματικού σχεδίου, με στρατηγικές εμπορικής αξιοποίησης,
  • την αποτελεσματική αναζήτηση των κατάλληλων συνεργατών και επενδυτών.

Στα πλαίσια του TECC οι συμμετέχοντες θα καθοδηγούνται από υψηλής εξειδίκευσης μέντορες από τις ΗΠΑ και την Ελλάδα οι οποίοι θα παράσχουν την απαραίτητη διαρκή, ενισχυτική υποστήριξη.

Το Workshop-Bootcamp διοργανώνεται με την ευγενική υποστήριξη του Ελληνικού Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.), της Αλεξάνδρειας Ζώνης Καινοτομίας (ΑΖΚ), των OK!Thessκαι i4G, καθώς και της Επιτροπής Ερευνών του ΑΠΘ με τη συμμετοχή του γραφείου μεταφοράς τεχνολογίας.

flyer

program