Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί στην Εταιρία FES EMEA στη Θεσσαλονίκη- Γραφείο Διασύνδεσης

Η εταιρεία FES EMEA με έδρα τη Θεσσαλονίκη, θυγατρική της FURTHER LLC με έδρα την Πενσυλβανία των ΗΠΑ ζητάει Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς.
Οι θέσεις είναι πλήρους απασχόλησης αορίστου χρόνου.
 Πιο συγκεκριμένα, ζητούνται 4 Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί (Τηλεπικοινωνιακής κατεύθυνσης) και ένας ένας Java developer

Πιο συγκεκριμένα, 4 Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί με τα κάτωθι προσόντα:
An opportunity to work as a RF Design Engineer in Thessaloniki Metropolitan Area, Greece.
Our network engineering team keeps us ahead of the competition.
As an RF Engineer, you’ll be redesigning mature network areas to minimize capacity constraints and improve SINR while working with other areas of network to ensure performance fixes and initiatives are in place.
You’ll play a key role in making sure our customers continue to enjoy the crystal-clear connections and top-notch call performance that we’re known for.
• Managing search area issuance, candidate assessment, and approvals.
• Partnering with System Performance to improve various network KPIs.
• Using internal tools to process regulatory compliance.
• Working on new cell sites, making sure the site is properly integrated into the network and optimized for peak performance.
• Performing Macro/Small Cell design/In Building design, including antenna selection and placement.
• Using knowledge of GSM, LTE, CDMA 1x, EVDO and microwave to contribute to network design.
In addition:
• Preparing timely FCC/FAA and FAS submissions.
• Conducting data analysis of switch statistics and drive data by conducting drive testing for potential sites, new site integration, and system optimization.
• Performing radio engineering evaluation for system planning and site acquisition.
• Use RF propagation and planning tools.
• Conducting and overseeing field tests for potential sites.
• Planning near term integration of new technologies for first applications in the network.
• Redesign of mature network areas to maximize performance and minimize capacity constraints.
• Identifying causes of RF interference and troubleshooting interference problems with system performance.
• Attending and presenting testimony at zoning hearings in support of new cell site proposals.
What we’re looking for...
You take ownership of issues and their successful resolution. You’re proactive, driven to find improvement opportunities, and creative and persistent in solving problems. Your superior time management, prioritization, and planning skills help you thrive in a dynamic work environment. A committed team player, coaching and developing more junior team members is important to you.
You’ll need to have:
• Bachelor’s degree or four or more years of work experience.
• Four or more years of relevant work experience.
• Experience in RF design and optimization.
Even better if you have:
• A degree in electrical engineering, computer engineering, or computer science.
• Knowledge of RF theory and practice, as well as LTE/VoLTE technology.
• Experience in design & optimization of LTE/VoLTE networks.
• Expert knowledge of propagation modeling software such as Planet EV or Atoll.
• Understanding of LTE network KPIs and key parameters.
• Experience with Model Tuning.
• Knowledge of various RF tools such as Mapinfo or post processing software.
• Knowledge of SQL scripting or VB Scripting.
• Advanced knowledge of Excel, including VB macro creation and worksheet manipulation.
Email your resumes, along with a contact number to: HRemea@furtherllc.com

και ένας Java developer με τα κάτωθι προσόντα:
We are seeking an experienced software developer to join our growing team. Our innovative software is used by staff and clients throughout the world for improved wireless network design and performance.
Our software has a web-based UI and extensively uses popular Java frameworks.
Candidates should have:
expert-level Java development experience.
Intermediate SQL knowledge and familiarity with Linux/Unix shells are required.
Familiarity with AWS services is a plus.
Experience with GIS applications and geospatial databases is also preferred.
A positive attitude and strong desire to solve challenging problems is required.
Email your resumes, along with a contact number to: HRemea@furtherllc.com

Compensation commensurate with experience. Location is Thessaloniki, Greece.

Πηγή: Γ.Δ.

Ημερομηνία: 11-07-2019